Naukowcy wyhodowali mózg 5-tygodniowego płodu

Naukowcy – w warunkach laboratoryjnych – wyhodowali nieomal kompletny ludzki mózg. Chociaż tego typu eksperymenty budzą ogromne kontrowersje, ten fakt nie zniechęca naukowców do dalszych badań. Czy obecni naukowcy to nowe wcielenie Frankensteina? Bez przesady.

Naukowcy wyhodowali mózg 5-tygodniowego płodu
Naukowcy wyhodowali mózg 5-tygodniowego płodu

Naukowcy wyhodowali mózg, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w trakcie jego formowania się, naturalnego funkcjonowania i doprowadzające do powstawania chorób. Niestety, eksperymenty ze zwierzętami nie są tutaj dobrą alternatywą, gdyż narząd ten u innych istot znacznie różni się od ludzkiego.

Wyhodowanie mózgu z komórek skóry zajęło około 12 tygodni. Sztuczny narząd posiada rdzeń i siatkówkę oka, jednak brakuje w nim sporej ilości naczyń krwionośnych.

Naukowcy chcą utrzymać rozwój malutkiego mózgu (wielkości ziarna kukurydzy), do rozmiaru, jaki ma 12-tygodniowy płód. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, ponieważ przy wzroście potrzebne są pozostałe organy, takie jak np. serce, które dostarcza życiodajną krew.

Mam nadzieję, że badania będą kontynuowane, a naukowcy – w imię dobra nauki – posuną się w swych badaniach dalej, bez względu na opinię radykalnego społeczeństwa.

Share