Naukowcy wydłużyli splątanie kwantowe

Stan splątany był nazywany przez Einsteina upiornym działaniem na odległość. Trwa on niewielkie ułamki sekundy, ale jeśli ludzkość marzy o stworzeniu prawdziwych komputerów kwantowych to należy go wydłużyć. Dokonali tego fizycy z Chin i Włoch.

Naukowcy wydłużyli splątanie kwantowe
Naukowcy wydłużyli splątanie kwantowe

Splątanie kwantowe Albert Einstein nazywał dziwnym działaniem na odległość. Splątane cząstki, choćby znajdowały się na dwóch przeciwległych końcach Wszechświata, potrafią się ze sobą „komunikować” natychmiastowo – tzn. jeśli zmieniony zostanie spin jednej z nich, to w tej samej chwili ulegnie zmianie spin drugiej.

Teraz stan ten udało się naukowcom wydłużyć do prawie 10 milisekund. Udało się tego dokonać umieszczając pojedynczy kubit (kwantowy bit) w podtrzymującej go jamie, którą połączono z inną – pustą jamą. Naukowcy dostrzegli wtedy, że dostosowując siłę sprzężenia pomiędzy obydwoma jamami mogą przedłużać kwantową koherencję całego układu, a jeśli zastosuje się układ składający się z czterech takich jam z dwoma kubitami to w ten sam sposób udaje się wydłużyć ich splątanie.

Teoretycznie, jeśli uda się stworzyć idealne jamy do utrzymania kubitów to będzie można przedłużyć ich kwantowe stany w nieskończoność. A w ten sposób być może uda się dokonać kwantowego przełomu, na który czekamy.

#AlbertEinstein #Einstein #fizyka #kwantowy #kubit #splątaniekwantowe #nauka nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *