Naukowcy prognozują potężne trzęsienia Ziemi

Naukowcy z indyjskiego Narodowego Instytutu ds. Katastrof Naturalnych ostrzegają, że północne Indie, Nepal i cały region Himalajów mogą nawiedzić potężne trzęsienia ziemi o sile większej nawet niż 8,2 w skali Richtera.

Naukowcy prognozują potężne trzęsienia Ziemi
Naukowcy prognozują potężne trzęsienia Ziemi

Eksperci twierdzą, że ostatnie trzęsienia w regionie (z poniedziałku 4 stycznia 2016 r. o sile 6,8 i epicentrum w stanie Manipur w Indiach, katastrofalne trzęsienie w Nepalu z 25 kwietnia 2015 r. o sile 7,8 i to z 2011 r. z Sikkimu) spowodowały olbrzymie rozłamy w już popękanych płytach tektonicznych. Zdaniem naukowców, może to doprowadzić nie tylko do jednego, ale nawet serii potężnych trzęsień ziemi o sile sięgającej lub przekraczającej 8,2 w skali Richtera.

Dyrektor Narodowego Instytutu ds. Katastrof Naturalnych Santosh Kumar stwierdził w rozmowie z Times of India, że wszystkie północne i północno-wschodnie stany Indii: Arunachal Pradesh, Asam, Nagaland, Tripura, Mizoram, Manipur, Meghalaya, Dżammu, Kaszmir, Himachal Pradesh i Uttarakhand są bardzo zagrożone wystąpieniem trzęsienia, którego skutki mogą być katastrofalne. Kumar dodał również, że trzęsienie może dotknąć też stany Bihar, Uttar Pradesh, a nawet stołeczne Delhi. Zagrożone są też oczywiście Nepal, Bhutan, Tybet i północna Birma oraz Pakistan.

Pomimo sceptyzmu innych badaczy, do opinii indyjskiego Instytutu przychyla się m.in. sejsmolog Roger Bilham z Uniwersytetu Kolorado, który uważa, że „obecna sytuacja może doprowadzić do wystąpienia serii nawet czterech lub więcej trzęsień o sile pow. 8,0 w skali Richtera”. Naukowcy są zgodni, że poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Manipurze „nie wyzwoliło wszystkich naprężeń na styku indyjskiej i eurazjatyckiej płyt tektonicznych”.

onet.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *