Naukowcy opracowali pigułkę życzliwości?

Specjaliści z Kalifornii odkryli lek wpływający na nasze ludzkie odruchy. Powoduje on takie uczucia jak współczucie i litość. Potwierdzono, że tabletka jest w stanie sztucznie pobudzić uczucia empatii i życzliwości.

Naukowcy opracowali pigułkę życzliwości?
Naukowcy opracowali pigułkę życzliwości?

Jako podstawę do eksperymentu zastosowano lekarstwo na chorobę Parkinsona, które nazywa się „Tolcapone.” Tabletki wpływają na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za osobowość, podejmowanie decyzji oraz zachowania społeczne. Według twórców tabletki może ona pomagać leczyć choroby psychiczne, takie jak schizofrenia lub ciężkie uzależnienia.

W badaniu uczestniczyły dwie grupy ochotników. Jedni otrzymali placebo, a drudzy wspomniany lek, który zwiększa czasowo ekspozycję dopaminy. Jego działanie jest związane z pobudzaniem uczucia nagrody i motywacji.

Uczestnicy badania spożywający Tolcapone byli bardziej hojni i bardziej uczciwi, niż ci, którzy przyjmowali tylko placebo. Eksperci mają nadzieję, że działanie leku na funkcje społeczne zostanie kiedyś wykorzystane w leczeniu chorób psychicznych.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *