Naukowcy ingerują we wspomnienia myszy

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem myszy polegający na podmianie jej własnych wspomnień. Badacze udowodnili, że wspomnienia są tylko aktywnością poszczególnych komórek i można je modyfikować oraz dostosowywać do określonych sytuacji.

Naukowcy ingerują we wspomnienia myszy
Naukowcy ingerują we wspomnienia myszy

Przeprowadzony przez naukowców eksperyment, składał się z trzech faz.

W pierwszej fazie eksperymentu zmodyfikowana genetycznie mysz została wprowadzona do pomieszczenia A. W mysim mózgu powstało wspomnienie dotyczące tego miejsca, które nieprzerywanie było rejestrowane przez naukowców przez specjalną aparaturę.

W kolejnej fazie testów mysz została wprowadzona do pomieszczenia B. Tam nastąpiły dwie najważniejsze dla eksperymentu rzeczy. W mózgu myszy zostały aktywowane wspomnienia z pomieszczenia A, ale jednocześnie została ona porażona niegroźnym dla jej życia prądem i w ten sposób w mysim mózgu powstało wspomnienie numer dwa.

W ostatniej fazie gryzoń został przeniesiony do pomieszczenia A, gdzie natychmiast wpadł w panikę, gdyż według jego wspomnień (zmodyfikowanych przez naukowców) pamiętał, że to właśnie tutaj został rażony prądem, chociaż rzeczywiście miało to miejsce w pomieszczeniu B.

Mysz w laboratorium
Mysz w laboratorium

Podczas eksperymentu nie zaszczepiono myszy fałszywych wspomnień (jak miało to miejsce w filmie Incepcja), a jedynie je aktywowano w odpowiednim momencie.

Badacze są pełni nadziei na dalsze sukcesy w tej dziedzinie medycyny i dopatrują się możliwości wykorzystania tej techniki do ingerowania w pamięć pacjentów, którzy cierpią na głębokie stany depresyjne czy napady niepokoju.

Share