Nauka i religia wzajemnie się wykluczają

Ludzie religijni tłumią obszary swojego mózgu odpowiadające za myślenie analityczne. Za to znacznie bardziej angażują obszary odpowiedzialne za empatię. U ludzi przekonanych do potęgi nauki sytuacja jest odwrotna. Wniosek? Nauka i religia wzajemnie się wykluczają.

Nauka i religia wzajemnie się wykluczają
Nauka i religia wzajemnie się wykluczają

Profesor Jack Brain wykazał w swoim eksperymencie przy użyciu rezonansu magnetycznego, że w ludzkim mózgu istnieją obszary odpowiedzialne za myślenie analityczne, a także odpowiedzialne za empatię. Ludzki mózg odkrywa świat za pomocą obu sieci neuronowych. Nie są one jednak w stanie pracować w tym samym czasie. Kiedy przedstawiono ochotnikom problem natury czysto fizycznej, w ich mózgach aktywował się obszar analityczny, zaś aktywność obszaru empatycznego znacznie się zmniejszała. Zupełnie na odwrót działo się, kiedy badanym przedstawiono problem natury czysto etycznej.

Te dwie sieci neuronowe wytwarzają napięcie na siebie nawzajem, co uniemożliwia im jednoczesną pracę. Prowadzi to oczywiście do konfliktu między nauką, a religią…

wiedzoholik.pl na podstawie independent.co.uk

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *