Nasze Słońce to strasznie nudna gwiazda?

Nasze Słońce to strasznie nudna gwiazda? Wydawać się tak może jedynie laikom.

Nasze Słońce to strasznie nudna gwiazda?
Nasze Słońce to strasznie nudna gwiazda?

Na powierzchni i we wnętrzu Słońca zachodzą procesy, które mają niewyobrażalny wpływ na Ziemię. Co więcej, małe zakłócenie w „nudnym” działaniu naszej gwiazdy może doprowadzić do zniszczenia całej elektroniki na planecie. Jeśli zakłócenie byłoby większe, ludzkość przestałaby istnieć. Co więcej, od 2014 roku obserwujemy zwiększoną aktywność Słońca, która niepokoi naukowców.

Słońce na szczęście nie podlega regularnym wybuchom, które zamieniłyby naszą planetę w popiół. Nie traci też swojej mocy, co mogłoby sprowadzić na Ziemię kolejną epokę lodowcową.

Czasem ludzie zapominają jednak, że Słońce to prawdziwa gwiazda milion razy większa od Ziemi, olbrzymich rozmiarów piec, w którym zachodzi reakcja termojądrowa. Naukowcy wiedzą o jej działaniu coraz więcej.

Wiemy m.in., że dzięki polu magnetycznemu wodór wystrzeliwuje w kształcie bajecznie pięknych, łukowato wygiętych pióropuszy w rejon korony słonecznej. Wiemy też, że w niektórych rejonach Słońca intensywne pole magnetyczne zatrzymuje uciekającą energię – wtedy na jego powierzchni widać czarne plamy.

Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nasza egzystencja na Ziemi zależy od tych brutalnych przemian. Rozbłyski na Słońcu mogą spowodować poważne zagrożenie dla istnienia życia. Mimo naszego oddalenia od gwiazdy potężna energia wywołana erupcją może zniszczyć urządzenia elektryczne, a w najgorszym wypadku może unicestwić wszelką formę życia na Ziemi.

onet.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *