Nasze maleńkie miejsce we wszechświecie

Bezkresne niebo, czyli Laniakea, tak po hawajsku brzmi nazwa naszego nowego domu, a mianowicie olbrzymiej gromady galaktyk, w której leży Droga Mleczna. Nazwa pasuje idealnie do miejsca, które pobudza wyobraźnię swoją potęgą.

Nasze maleńkie miejsce we wszechświecie
Nasze maleńkie miejsce we wszechświecie

Teraz, gdy będziesz chciał wysłać pocztówkę do swoich znajomych, zamieszkujących odległe części naszego Wszechświata, to powinieneś na niej zawrzeć adres zwrotny: …, Polska, Europa, Ziemia, Układ Słoneczny, Ramię Strzelca, Droga Mleczna, Grupa Lokalna Galaktyk, Supergromada w Pannie, Supergromada Laniakea.

W odkrytej gromadzie, w 100 tysiącach galaktyk, znajdują się bowiem biliardy gwiazd, a cała supergrupa rozciąga się na odległość aż 520 milionów lat świetlnych.

Astronomowie z University of Hawaii podjęli się zadania mającego na nowo określić miejsce przynależności naszej pięknej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.

Bynajmniej nie było to proste zadanie, gdyż musieli oni przeanalizować 8 tysięcy galaktyk, pod względem ich zagęszczenia, kierunku ruchu i prędkości rozszerzania się Wszechświata.

Na tej podstawie przygotowali diagram, na którym widoczne są galaktyki i strumienie ich przepływu po bezkresnej przestrzeni Wszechświata.

Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak koryta naszych ziemskich rzek lub sieci neuronalnej w naszym mózgu.

Naukowcy chcą pójść jednak jeszcze dalej i zbadać oraz nazwać większą strukturę, w której leży nasza Supergromada Lokalna.

https://www.youtube.com/watch?v=nUUde-v99wY

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *