NASA wie jak Mars utracił atmosferę

#Mars posiadał niegdyś atmosferę i generalnie był dużo bardziej podobny do Ziemi, jednak przez brak magnetycznego pola ją z czasem utracił. #NASA ogłosiła wyniki badań sondy #MAVEN, które rzucają sporo światła na przebieg tego procesu.

NASA wie jak Mars utracił atmosferę
NASA wie jak Mars utracił atmosferę

Mars miał niegdyś grubą atmosferę i woda płynęła po powierzchni tej planety oraz wypełniała zbiorniki wodne, dziś puste i suche. Jak wynika z badań MAVEN proces jej utraty był bardzo powolny – średnio wiatr słoneczny w ciągu sekundy zabierał z niej około 100 gramów, a więc bardzo mało, jednak gdy proces ten rozciągniemy na miliardy lat to strata jest ogromna.

Utrata atmosfery przez Marsa następowała bardzo powoli, ale systematycznie
Utrata atmosfery przez Marsa następowała bardzo powoli, ale systematycznie

Proces ten wygląda w ten sposób, że strumień rozpędzonych do gigantycznych prędkości cząstek – głównie protonów i elektronów – wyrzucanych przez #Słońce przenosi ze sobą pole magnetyczne generujące w marsjańskiej atmosferze pole elektryczne, które z kolei rozpędza jony tworzącego marsjańską atmosferę gazu wyrzucając je w przestrzeń kosmiczną.

Strumień rozpędzonych do gigantycznych prędkości cząstek wyrzucanych przez Słońce przenosi ze sobą pole magnetyczne

Niby 100 gramów na sekundę w skali całej planety to niewiele, jednak trzeba wziąć też poprawkę na to, że we wcześniejszej fazie swojego życia Słońce było dużo bardziej aktywne, a zatem wiatr słoneczny był silniejszy i wraz z jego mocą zabierał on więcej marsjańskiej atmosfery nie chronionej przez pole magnetyczne. Po raz kolejny możemy być zatem wdzięczni za to, że nasza planeta posiada wystarczająco silną magnetosferę – w innym wypadku mogło nas tu w ogóle nie być.

Mars, atmosfera

#planeta #atmosfera #magnetosfera #gaz nasa.gov geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *