NASA sfotografuje horyzont zdarzeń

W kwietniu 2017 roku naukowcy wykonają pierwsze w historii zdjęcie horyzontu zdarzeń czarnej dziury Sagittarius A*. Będzie ona obserwowana przez dwie kolejne noce jednocześnie przez osiem teleskopów, w tym Atacama Large Milimeter Array (ALMA) i South Pole Telescope.

NASA sfotografuje horyzont zdarzeń

Event Horizon Telescope (EHT) nie do poznania odmieni naszą wiedzę na temat jednych z najbardziej tajemniczych obiektów znajdujących się we Wszechświecie – czarnych dziur. EHT ma być siecią rozmieszczonych na całym świecie anten radiowych, które zostaną ze sobą sprzężone w ten sposób, że stworzą wielką czaszę anteny. Poszczególne obserwatoria radiowe, które mają wziąć udział w projekcie już istnieją, jednak ostateczne ich połączenie nie jest łatwym zadaniem – ma to nastąpić w roku 2022.

W centrum Drogi Mlecznej znajduje się monstrualna czarna dziura – Sagittarius A*, która ma masę około 4 milionów razy większą od Słońca. Obecna rozdzielczość EHT jest już na tyle duża, że naukowcy powinni dostrzec „cień”, jaki Sagittarius A* rzuca na jasną emisję w pobliżu horyzontu zdarzeń. Jeśli astronomom uda się uwiecznić go na zdjęciu, to i tak niestety będziemy mogli go zobaczyć dopiero za kilka lat, gdyż jego analiza, obróbka i opracowywanie danych będzie wyjątkowo mozolnym i trudnym zadaniem.

To niezwykłe przedsięwzięcie będzie możliwe dzięki 10-krotnemu zwiększeniu rozdzielczości EHT przy pomocy ALMA. Potęga systemu już niedługo wzrośnie również dzięki Large Milimeter Telescope w Meksyku, w którym zainstalowany zostanie nowy czujnik. Podobne prace będą prowadzone też w South Pole Telescope.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *