NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona

NASA opublikowała na swojej stronie internetowej nowe zdjęcia Plutona. Fotografie wykonane przez sondę New Horizons nie przestają zachwycać! Tym razem otrzymaliśmy dokładne zbliżenia, które pokazują, jak wygląda powierzchnia Plutona.

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona
NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona

Sonda New Horizons została wystrzelona z Ziemi w styczniu 2006 roku. W grudniu 2014 r., po pokonaniu niespełna pięciu miliardów kilometrów, została wybudzona ze stanu hibernacji i rozpoczęła przygotowania do przelotu w pobliżu Plutona. 14 lipca przeleciała w odległości zaledwie 12,5 tys. km od Plutona.

W trakcie misji sonda New Horizons pokonała aż 4,8 mld kilometrów. Podczas spotkania sonda wykonała zdjęcia i zebrała dużą liczbę danych, dzięki którym naukowcy będą mogli określić skład powierzchni i atmosfery Plutona.

Powstaną też dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona. Sonda bada również cztery małe księżyce zewnętrzne Plutona o nazwach: Styx, Nix, Kerberos i Hydra.

Naukowcy z NASA podkreślają, że sonda New Horizons wykonała tak wiele zdjęć, że ich przesyłanie na Ziemię zajmie co najmniej rok. NASA ma publikować w internecie nową porcję fotografii co tydzień, w każdy piątek.

Pluton jest najbardziej odległą od Słońca planetą Układu Słonecznego (jego masa to zaledwie 1/6 masy ziemskiego Księżyca). Dotychczas Pluton był zupełnie niezbadany i otaczała go pewna aura tajemniczości. Pluton otrzymuje znikomą, w porównaniu z Ziemią, ilość światła i ciepła słonecznego. Do jednego okrążenia Słońca potrzebuje aż 248 ziemskich lat.

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona 2

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona 3

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona 4

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona 5

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona 6

NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona 7

onet.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *