NASA odnalazła kolejne planety, na których może istnieć życie

NASA odnalazła dziesięć nowych planet, które znajdują się w strefach sprzyjających powstaniu życia w formie jaką znamy. Naukowcy NASA odnaleźli w sumie 219 planet.

Ogłoszenie odkrycia nastąpiło na konferencji dotyczącej odnalezienia 219 planet, dzięki wykorzystaniu Teleskopu Keplera. Naukowcy z NASA podkreślają, że odkrycia dokonano dzięki wszechstronnej i długiej analizie danych zebranych w ciągu ostatnich czterech lat funkcjonowania teleskopu. W sumie dzięki Teleskopowi Keplera odkryto już 4034 planety pozasłoneczne. Wśród nich znajduje się 50, na których może istnieć życie.

„Dane zebrane dzięki teleskopowi Keplera są unikalne” – powiedział astrofizyk Mario Perez, pracujący przy programie. „Zrozumienie tego, jak wyglądają inne układy słoneczne, pozwoli na lepsze planowanie przyszłych misji NASA”.

Teleskop Keplera odkrywa nowe planety pozasłoneczne, rejestrując minimalne zmiany w jasności gwiazd. Pojawiają się one, gdy planeta obiega swoją gwiazdę i ją „zasłania”. Niedawno dzięki danym z teleskopu Keplera udało się odkryć siedem podobnych do Ziemi planet, krążących wokół jednej gwiazdy. Trzy z nich znajdowały się w strefie sprzyjającej powstaniu życia. Cały układ znajduje się „zaledwie” 40 lat świetlnych od Ziemi. NASA uruchomiła Teleskop Keplera w 2009 roku. Jego celem jest zbadanie Drogi Mlecznej i stwierdzenie, czy na niektórych planetach w naszej galaktyce może istnieć życie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *