NASA nie stać na wysłanie załogowej misji na Marsa

Na spotkaniu Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki, William H. Gerstenmaier, szef misji załogowych w NASA stwierdził, że przy obecnym budżecie NASA nie może sobie pozwolić na wysłanie ludzi na Marsa.

NASA od kilku lat intensywnie przygotowuje się do wysłania na powierzchnię Marsa pierwszej w historii misji załogowej. Niestety, nawet William H. Gerstenmaier, szef misji załogowych w agencji nie wie, kiedy to się stanie.

Na spotkaniu Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki, Gerstenmaier powiedział, że przy obecnym budżecie NASA nie może sobie pozwolić na wysłanie ludzi na Marsa. Chociaż agencja nigdy nie podała, kiedy dokładnie planuje pierwszą misję rakiety Space Launch System i statku Orion z astronautami na Czerwoną Planetę, mówiło się, że będą to późne lata 20. lub wczesne 30.

Problemy budżetowe NASA nie powinny dziwić. W końcu ta rządowa agencja w każdym roku wysyła w kosmos wiele drogich i bardzo ważnych, z punktu widzenia światowej nauki, misji. Lot człowieka na Marsa pochłonie niewyobrażane fundusze, a przecież rząd od dawna chce, aby NASA była mocno wspomagana technologią oferowaną przez sektor prywatny przemysłu kosmicznego.

Agencja poczyniła też ogromne inwestycje w budowę systemu Space Launch System, który wciąż nie jest gotowy, a to właśnie dzięki niemu ma zostać zainaugurowany nowy etap podboju kosmosu.

Prawdopodobnie pierwsi astronauci, którzy będą przechadzać się po powierzchni Marsa będą mieli na swoich skafandrach logo SpaceX, a NASA ostatecznie skupi się na dostarczaniu najnowocześniejszych technologii, dzięki którym pierwsi kolonizatorzy będą mogli przeżyć i spokojnie egzystować na Czerwonej Planecie.

NASA skupi się też na misjach eksploracyjnych Księżyca, budowie tam baz i stacji kosmicznej na orbicie oraz badaniach Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, ich księżycach oraz kometach, planetoidach i planetach karłowatych.

SpaceX chce wysłać pierwsze statki kosmiczne na Marsa pod koniec roku 2022. Musk szczegóły tej misji poda na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, który odbędzie się we wrześniu w Australii.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *