NASA chce wykorzystać komety do badania kosmosu

Inżynierowie NASA pracują nad wieloma projektami eksploracji przestrzeni kosmicznej, jednak każda z nich wymaga zastosowania kosztownych rakiet i dużych ilości paliwa. Agencja wpadła więc na pomysł, wykorzystania do tego celu komet, które pełniłby funkcję transportu dla kosmicznych sond.

NASA chce wykorzystać komety do badania kosmosu
NASA chce wykorzystać komety do badania kosmosu

Nowy pojazd o roboczej nazwie Comet Hitchhiker jest konstruowany przez inżynierów z laboratoriów Jet Propulsion, a powstaje po to, by podczepić się do komety lub asteroidu, a następnie pobrać próbki i wyruszyć wraz z nią w podróż w głąb Układu Słonecznego. Krótko mówiąc, będzie działać na podobieństwo pchły, która przyczepia się do psa, przemieszczając się na jego grzbiecie.

Koncepcja zakłada, że Comet Hitchhiker będzie mógł przeskakiwać z jednej komety na drugą, wykorzystując do tego celu nagromadzoną energię. Kierownik projektu Masahiro Ono wierzy, że dzięki tej metodzie taki statek mógłby zbliżyć się do Plutona w ciągu zaledwie sześciu lat, nie zużywając przy tym ogromnych ilości paliwa, a następnie udać się do innych układów gwiezdnych.

Oczywiście, zanim taka idea zostanie zrealizowana, trzeba będzie opracować nową technologię, która umożliwi funkcjonowanie takiego statku. Jedną z nich jest m.in. wytrzymała lina z nanorurek węglowych o długości niemal 1000 km z diamentowym hakiem, która umożliwiałaby podczepianie się do powierzchni skały.

technowinki

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *