Największy samolot świata w akcji

Podbój kosmosu trwa w najlepsze, a coraz to nowe firmy prezentują swoje pomysły na wynoszenie ładunków na ziemską orbitę. Ten fakt cieszy, bo nic tak nie przyspiesza rozwoju, jak potężna konkurencja.

Największy samolot świata w akcji
Największy samolot świata w akcji

Virgin Galactic chce wystrzeliwać rakiety ze swojego statku WhiteKinghtTwo, DARPA przy użyciu zmodyfikowanego myśliwca F15, a Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, buduje właśnie największy samolot świata, który może wprowadzić sporo zamieszania w świecie przemysłu kosmicznego.

Allen ma nie tylko niesamowite pomysły, ale również masę gotówki, dzięki której może swoje wizje realizować. Dwa lata temu, ten jeden z najbogatszych ludzi świata przedstawił plan budowy gigantycznego samolotu, w ramach projektu „Stratolaunch Systems”, o rozpiętości skrzydeł równej 117 metrów.

To właśnie z jego pokładu miałyby być wystrzeliwane na orbitę duże rakiety. Samolot, wraz z rakietą, miałby ważyć nawet 540 tysięcy kilogramów (An-225 Mrija może zaledwie 400), więc mówimy tu o czymś naprawdę nieziemskim.

Pod względem rozpiętości skrzydeł nie mogą się z nim równać żadne samoloty, gdyż 79,8 metrów Airbusa A380-800, 88,4 metry An-225 Mrija czy 97,5 metrów Hughes H-4 Spruce Goose, wypada śmiesznie z jego 117 metrami.

Na animacji możecie zobaczyć, jak wygląda ten niezwykły projekt.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *