Największy krater uderzeniowy na Ziemi

Australijscy #naukowcy odkryli w #WarburtonBasin gigantyczny #krater uderzeniowy, który powstał w wyniku upadku dużej planetoidy. Struktura nie jest widoczna z lotu ptaka, a naukowcy odkryli ją przypadkiem podczas badań okolicznych źródeł geotermalnych.

Największy krater uderzeniowy na Ziemi
Największy krater uderzeniowy na Ziemi

Krater składa się z dwóch części i rozciąga się aż na 400 kilometrów szerokości. Dotychczas szczytne miano największego krateru nosił krater #Vredefort, znajdujący się w #RPA. Do uderzenia doszło co najmniej 300 milionów lat temu. Naukowcy nie ustalili jak dotąd wielkości kosmicznego pocisku. Wiadomo za to, że tuż przed uderzeniem, „pocisk” rozpadł się na dwie części, w wyniku czego powstały dwa, oddalone od siebie o około 10 kilometrów, kratery.

W trakcie odwiertów – przy okazji badań źródeł geotermalnych – naukowcy natrafili na fragmenty szkła, które powstały w wyniku działania ogromnej temperatury i ciśnienia. To świadczy o tym, że doszło do uderzenia planetoidy.

Ziemskie kratery, które udało się dotychczas odkryć (działanie erozyjne powietrza i wody na Ziemi utrudnia te poszukiwania) są tak naprawdę maleńkie, w porównaniu do kraterów znajdujących się na Księżycu, planetach czy ich księżycach – na Księżycu istnieje krater o średnicy 2.500 kilometrów, a na Marsie – 2.100 kilometrów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *