Najważniejsza innowacja w historii ludzkości

Co stanie się najważniejszą innowacją w historii ludzkości? Wyobraź sobie, że ludzie tacy jak Albert Einstein, albo Stephen Hawking mogą żyć wiecznie. Ich spuścizna nigdy nie przepadnie. Gdyby czegoś niezwykle ważnego „na śmierć” zapomnieli, zawsze mieliby możliwość porozmawiania na ten temat z… samym sobą. O czym mówię? O zapisaniu ludzkiej świadomości w formie bajtów do pamięci super-komputera przyszłości.

Najważniejsza innowacja w historii ludzkości
Najważniejsza innowacja w historii ludzkości

Brzmi to fantastycznie, ale czy jest możliwe? Ja bym raczej zapytał czy jest niemożliwe. Nasz mózg, podobnie jak zresztą reszta ciała i dosłownie wszystko co nas otacza to elektrony, protony, neutrony… Jednym słowem – uporządkowana energia. Czymże innym jest pamięć komputera?

Postęp technologiczny następuje w wielkim tempie. Już dziś słyszymy o zalążkach sztucznej inteligencji czy o symulacji fragmentu ludzkiego mózgu. Jeśli w najbliższych latach nie dosięgnie nas jakaś megalityczna katastrofa, to z całą pewnością uda się naukowcom przenieść naszą świadomość do super-komputera. Świadomie używam zwrotu super-komputera, bo oczywiście możliwości, które oferują nam dzisiaj nasze poczciwe PC-ty ma się nijak do tej innowacji.

Ale zerknijmy w przeszłość. Komputery, które pracowały w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku miały znacznie mniejszą moc obliczeniową niż nasze komórki. Kwestią czasu zatem jest stworzenie komputera, który przy rozmiarze naszego zegarka będzie mieć moc obliczeniową zdolną obsłużyć sztuczną świadomość człowieka. Stąd tylko krok do nieśmiertelności.

Nasze biologiczne ciała są ułomne. Psują się (chorują) i są podatne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Popuść wodze fantazji, które nie są aż tak fantastyczne jak się na pozór mogą wydawać. Wyobraź sobie, że Twój mózg jest regularnie kopiowany do pamięci komputera. Masz 50 lat i jedziesz samochodem. Samochód wpada w poślizg, wypada z drogi, a Ty giniesz w wypadku. Co może zrobić Twoja kochająca rodzina? Urządzić Twemu ciału pogrzeb. Pogrzeb, w którym sam możesz uczestniczyć, bo Twoja kochająca żona przeniosła Twoją świadomość do… ciała cyborga.

Niemożliwe? Ja sądzę jednak, że jak najbardziej możliwe i nieuniknione… To tylko kwestia czasu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *