Najstarsze białko na świecie

Dwaj naukowcy – dr Andrzej Boczarowski oraz Dawid Surmik – związani z Parkiem Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie zidentyfikowali i opisali najstarsze białka na świecie.

Najstarsze białko na świecie

Notozaur i tanystrof zginęły 240 milionów lat temu wskutek tsunami, a morski żywioł pochłonął i pogrzebał ich ciała na setki milionów lat. Ich szczątki odnaleźli polscy naukowcy. Szybka śmierć i równie szybka konserwacja ciał, sprawiły że materiał badawczy przetrwał w doskonałym stanie.

Podczas badania w oczy naukowców rzucił się ciemny kolor jamy szpikowej kości. W badaniach pod mikroskopem ujawniły się naczynia krwionośne. Takiego odkrycia się nie spodziewano w tak starym materiale. To oczywiście zachęciło naukowców do dalszych badań – w ich wyniku wykryto doskonale zachowane cząstki białka oraz aminokwasów.

Dr Boczarowski podkreśla dokonali odkrycia na polskim materiale i przy wykorzystaniu polskiego sprzętu, odkrycia które zaczyna nową epokę badań paleontologicznych. Teraz wykopaliska będzie można prowadzić na materiale genetycznym w laboratorium, a nie w plenerze.

nto.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *