Najlepiej jeśli nasze serca pozostaną na Ziemi

Na drodze do podboju kosmosu i stania się w przyszłości cywilizacją kosmiczną stoi wiele rzeczy, ale – moim zdaniem – najważniejszą z nich może się okazać nasze serce.

Najlepiej jeśli nasze serca pozostaną na Ziemi
Najlepiej jeśli nasze serca pozostaną na Ziemi

Badania przeprowadzone na grupie 77 astronautów biorących udział w misjach Apollo wykazały, że ludzie ci średnio 4-5 razy częściej zapadają na choroby serca od swoich kolegów, którzy pozostali na Ziemi lub nie wylecieli nigdy poza ochronną warstwę ziemskiej magnetosfery.

Wyniki te potwierdzono na myszach, celowo wystawiając te zwierzęta na promieniowanie zbliżone do tego występującego w kosmosie. Długotrwała ekspozycja prowadziła do znacznej degeneracji naczyń krwionośnych zwierząt.

Ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego u astronautów wylatujących dalej w przestrzeń kosmiczną – wynosi aż 43%, a więc jest ogromne. To może stanąć na drodze ku naszej drodze w kosmos. Bo kto zdecyduje się na wielomiesięczną podróż na Marsa jeśli będzie to oznaczało niemal pewną śmierć, nawet jeśli śmierć ta miałaby nastąpić po wielu latach?

nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *