Najdłuższy tunel świata

20 lat i 6.5 miliarda euro pochłonęła budowa najdłuższego tunelu świata – Gotthard-Basistunnel. Ma on 57 kilometrów długości łącząc Mediolan z Zurychem.

Najdłuższy tunel świata
Najdłuższy tunel świata

Drążenie tunelu rozpoczęto w 2003 roku, a od tego czasu prawie 2 tysiące robotników pracowało dzień i noc przy gigantycznych, mechanicznych kretach wydobywając spod Alp łącznie 31 milionów ton ziemi i zmielonych skał.

Pociągi we wnętrzu nowego tunelu rozpędzać się mają do prędkości nawet 240 kilometrów na godzinę, co jest możliwe dzięki temu, że prace szły idealnie zgodnie z planem i tunel udało się wydrążyć bardzo prosto. Dzięki temu całą, liczącą sobie 280 kilometrów długości trasę pomiędzy Mediolanem, a Zurychem będzie można pokonać w 2 godziny i 30 minut – o godzinę szybciej niż do tej pory.

Oficjalne otwarcie nastąpić ma w czerwcu przyszłego roku, podczas festiwalu, na którym zjawić ma się nawet pół miliona osób. Niestety pierwszy przejazd będzie mógł odbyć tylko tysiąc szczęśliwców.

Ufundowana w całości przez Szwajcarów konstrukcja bije tym samym dotychczasowego rekordzistę – 50-kilometrowy tunel Seikan łączący wyspy Honsiu i Hokkaido.

businessinsider.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *