Nagroda Nobla dla profesora Yoshinori Ohsumi

Japoński biolog molekularny z Uniwersytetu Tokijskiego otrzymał Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za wyjaśnienie zjawiska autofagii. Odkrycie japońskiego mikrobiologa Yoshinori Ohsumi pozwala postawić ludzkości kolejny krok na drodze zrozumienia, dlaczego chorujemy.

nagroda-nobla-dla-profesora-yoshinori-ohsumi

Jeśli chcemy zrozumieć, jak działa ludzkie ciało, musimy wiedzieć, co się dzieje we wnętrzu jego najmniejszej części – pojedynczej komórki. Mimo niewielkich rozmiarów działają one jak małe fabryki, które z dostarczanych im surowców są w stanie stworzyć nowy produkt, zmagazynować go lub pozbyć się „śmieci”, czyli niepotrzebnych produktów ubocznych przemiany materii.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że od tego, na ile sprawnie zachodzą wszystkie procesy we wnętrzu komórki, może zależeć nasze zdrowie i kondycja całego organizmu. Wielu specjalistów spekulowało, że nowy rozdział w historii medycyny otworzy się głównie dzięki rozwojowi medycyny komórkowej.

Wyjaśnienie mechanizmu autofagii, czyli pozbywania się obumarłych lub zbędnych komórek, może naukowcom pomóc wyjaśnić przyczyny wielu poważnych chorób.

Prof. Yoshinori Ohsumi nie kryje zdziwienia, że tegoroczny Nobel powędrował właśnie do niego. Naukowiec jest 23. Japończykiem uhonorowanym tą prestiżową nagrodą oraz 6. laureatem z dziedziny medycyny i fizjologii, który pochodzi z Japonii.

Wyjaśnienie mechanizmu autofagii może zostać wykorzystane nie tylko w nowych metodach zwalczania chorób wśród ludzi, ale i wszystkich organizmów posiadających jądro komórkowe (eukariotów).

theguardian.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *