Nadmuchiwany moduł mieszkalny NASA

Innowacyjny moduł mieszkalny o nazwie Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) został podłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma on 3 metry średnicy i 4 metry długości, a NASA będzie testowała go przez najbliższe dwa lata.

Nadmuchiwany moduł mieszkalny NASA
Nadmuchiwany moduł mieszkalny NASA

Nie obyło się bez pewnych problemów podczas „nadmuchiwania” modułu, ale naukowcy NASA rozwiązali ostatecznie problem i jest on w pełni sprawny. Astronauci będą wchodzili do BEAM kilkanaście razy i przebywali w nim przez kilka godzin, aby odczytać dane z czujników i sprawdzić, czy jest on w pełni bezpieczny. Agencja chce też sprawdzić, czy moduł w pełni chroni przed promieniowaniem, obiektami zewnętrznymi oraz ekstremalnymi temperaturami panującymi w przestrzeni kosmicznej.

Po zakończeniu testów BEAM zostanie odczepiony od ISS i spłonie w atmosferze. Jeśli tego typu rozwiązanie sprawdzi się na orbicie, NASA planuje, że rozkładane moduły będą mogły służyć do budowy małych stacji kosmicznych, a także do budowy baz dla astronautów na Księżycu czy na Marsie.

Jeff Williams oraz Oleg Skripoczka to pierwsi astronauci, którzy znaleźli się wewnątrz nadmuchiwanego modułu. Według Jeff’a Williams’a BEAM to miejsce bardzo ciemne oraz chłodne. Wewnątrz modułu nie znalazł śladów wilgoci, czego obawiała się NASA.

Zależnie od tego, jak sprawdzi się BEAM, agencja zdecyduje, czy na ISS przetestuje również znacznie większy nadmuchiwany moduł – B330.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *