Na Ziemi mogło zabraknąć dla nas tlenu?

Życie na naszej planecie pojawiło się najprawdopodobniej 3,6 miliarda lat temu. Przez większość czasu były to bardzo proste organizmy. Ewolucja przyspieszyła nagle dopiero 550 milionów lat temu. Dlaczego?

Na Ziemi mogło zabraknąć dla nas tlenu?
Na Ziemi mogło zabraknąć dla nas tlenu?

Zespół australijskich naukowców zbadał próbki skał pobrane z dna oceanicznego. Okazało się, że przez okres 1 miliarda lat na Ziemi mogło brakować tlenu i składników odżywczych. Zdaniem badaczy wtedy dalsza ewolucja stanęła pod znakiem zapytania.

– W ciągu 1 miliarda lat poziom tlenu spadł bardzo nisko, a w oceanach znacząco zmniejszyła się zawartość substancji odżywczych, które są niezbędne do wyewoluowania bardziej skomplikowanych organizmów – opisuje swoje odkrycie prof. Ross Large, geolog z Uniwersytetu Tasmańskiego.

Zawartość tlenu w atmosferze zaczęła rosnąć od około 750 milionów do 550 milionów lat temu. Badacze twierdzą, że poziom tego pierwiastka jest ściśle powiązany z ilością związków w oceanach. Gdy pojawiło się więcej tlenu, automatycznie zmieniła się także zawartość metali w zbiornikach wodnych na świecie. W efekcie około 540 milionów lat temu nastąpiła tzw. eksplozja kambryjska. Wciągu zaledwie 30 milionów lat pojawiło się aż 11 z 32 typów zwierząt, które obecnie żyją na Ziemi.

Można powiedzieć, że odkrycia tego naukowcy dokonali przez przypadek. Głównym celem ich badań było sprawdzenie nowej metody badania zawartości związków mineralnych w skałach.

– Początkowo chcieliśmy zbadać poziom tlenu w dawnych oceanach i atmosferze, aby zrozumieć jak tworzą się związki mineralne i gdzie powinniśmy ich szukać obecnie. Okazało się, że nasza technologia pozwala nam dowiedzieć się również wiele na temat ewolucji życia – powiedział prof. Large.

Geolog uważa, że nowa metoda badawcza może przynieść jeszcze wiele nowych informacji na temat tego co działo się z organizmami żywymi na naszej planecie w ciągu ostatniego miliarda lat. Być może uda się poznać dokładny proces, w którym wyewoluowały ryby, rośliny, dinozaury oraz zbadać przyczyny wielkiego wymierania, które co jakiś czas występuje na naszej planecie.

odkrywcy.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *