Na księżycu jest woda

Od paru lat wiemy, że na Księżycu znajduje się woda, która z oczywistych względów (brak magnetosfery i atmosfery) skrywa się głównie pod powierzchnią. Najnowsze badania wykazały, że może jej być tam dużo więcej, niż się naukowcom do tej pory zdawało.

Grupa naukowców z Brown University wpadła ostatnio na pomysł jak poradzić sobie z problemem, który uniemożliwiał odczyt składu księżycowej powierzchni za pomocą spektrometrów. Księżyc nagrzewa się w ciągu dnia i temperatura ta uniemożliwia dokonywanie pomiarów, które mogłyby wykazać obecność wody. Amerykańscy astronomowie obeszli to analizując wspólnie dane z próbek z misji Apollo, dokładnych pomiarów temperatury powierzchni naszego naturalnego satelity i bardzo precyzyjnych, najnowszych map Księżyca – wszystko to pozwoliło na wyeliminowanie temperaturowego „szumu”, który uniemożliwiał odczyt.

Okazało się, że ślady wody znaleziono niemal w każdym wulkanicznym punkcie na Księżycu. Wskazuje to wyraźnie, że pod powierzchnią może znajdować się woda i może być jej bardzo dużo. Skąd się ona na Księżycu wzięła? Odpowiedź na to pytanie moglibyśmy poznać w ramach kolejnych misji na Księżyc, a te w najbliższych latach planuje kilka państw. Są również plany stworzenia tam stałej bazy, w czym duże ilości wody mogłyby z pewnością pomóc, dlatego odkrycie jest bardzo optymistyczne. Jeśli tylko się ono potwierdzi, oczywiście…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *