Geolodzy zebrali na Grenlandii dowody świadczące o przejawach życia zapisanej w skałach liczących sobie 3,7 mld lat. Skamienieliny te mogą okazać się (o ile odkrycie zostanie potwierdzone) najstarszymi śladami życia na Ziemi.
Jeśli pochodzenie skamielin okaże się być biologiczne, zaawansowany wiek grenlandzkich skamienielin skomplikuje rekonstrukcję ewolucji życia na bazie związków występujących w sposób naturalny na Ziemi. Ewolucja miałaby na swój przebieg względnie niewiele czasu i jej początki przypadałaby na okres, gdy nasza planeta była intensywnie bombardowana przez niszczycielskie asteroidy. Inna sprawa, że życie w skamielinach mogło teoretycznie przybyć na Ziemię właśnie w tychże asteroidach.
Grenlandzkie skamienieliny były częścią wypiętrzenia w prastarych skałach, które utraciły dotychczasową otoczkę śniegu. Warstwa skalna tworząca to wypiętrzenie, określana jest przez geologów mianem pasa suprakrustalnej skały Isua.

Skamienieliny, o których napisano w niedawnym wydaniu „Nature” byłyby pierwszymi widocznymi strukturami odnalezionymi w skałach Isua. Prawdopodobnie są stromatolitami, warstwami osadów ukształtowanymi wskutek działania mikrobiologicznych społeczności żyjących w płytkich wodach.