Na Grenlandii odkryto ślad życia na Ziemi sprzed 3,7 mld lat

Geolodzy zebrali na Grenlandii dowody świadczące o przejawach życia zapisanej w skałach liczących sobie 3,7 mld lat. Skamienieliny te mogą okazać się (o ile odkrycie zostanie potwierdzone) najstarszymi śladami życia na Ziemi.

na-grenlandii-odkryto-slad-zycia-na-ziemi-sprzed-37-mld-lat

Jeśli pochodzenie skamielin okaże się być biologiczne, zaawansowany wiek grenlandzkich skamienielin skomplikuje rekonstrukcję ewolucji życia na bazie związków występujących w sposób naturalny na Ziemi. Ewolucja miałaby na swój przebieg względnie niewiele czasu i jej początki przypadałaby na okres, gdy nasza planeta była intensywnie bombardowana przez niszczycielskie asteroidy. Inna sprawa, że życie w skamielinach mogło teoretycznie przybyć na Ziemię właśnie w tychże asteroidach.

Grenlandzkie skamienieliny były częścią wypiętrzenia w prastarych skałach, które utraciły dotychczasową otoczkę śniegu. Warstwa skalna tworząca to wypiętrzenie, określana jest przez geologów mianem pasa suprakrustalnej skały Isua.

Grenlandzkie skamienieliny
Grenlandzkie skamienieliny

Skamienieliny, o których napisano w niedawnym wydaniu „Nature” byłyby pierwszymi widocznymi strukturami odnalezionymi w skałach Isua. Prawdopodobnie są stromatolitami, warstwami osadów ukształtowanymi wskutek działania mikrobiologicznych społeczności żyjących w płytkich wodach.

nytimes.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *