Możliwe, że na Proximie b znajdują się gigantyczne oceany

Proxima b spędza sen z powiek astronomów z całego świata. Planeta ta jest podobna do Ziemi i znajduje się w tzw. ekosferze, czyli na jej powierzchni może występować woda w stanie płynnym. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest jej tam znacznie więcej niż na Ziemi.

mozliwe-ze-na-proximie-b-znajduja-sie-giganyczne-oceany

Najnowsze badania naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) ponoć dowodzą, że istnienie na Proximie b oceanów jest bardzo prawdopodobne. Jeszcze nie udało nam się określić, jak duża jest to planeta, a już Francuzi policzyli wszystko na podstawie symulacji komputerowych.

Wynika z nich, że średnica planety wynosi od 94 do 140 procent średnicy Ziemi. Przyjmując minimalną średnicę rzędu 6.000 km, francuscy naukowcy z CNRS wywnioskowali, że planeta musi być bardzo gęsta, z metalicznym rdzeniem stanowiącym 2/3 jej masy, który jest otoczony przez skalny płaszcz.

Gdyby na jej powierzchni znajdowała się woda w stanie płynnym, to stanowiła by ona nie więcej niż 0,05% masy planety (dla Ziemi jest to 0,02%). Natomiast jeśli ma ona średnicę około 9.000 kilometrów i znajduje się tam woda, to masa planety jest po równo rozdzielona pomiędzy ciało stałe, a wodę. Francuzi uważają ten drugi scenariusz za bardziej prawdopodobny, co by oznaczało, że Proximę b pokrywa ocean o głębokości do 200 kilometrów.

Jak na moje oko to dosyć sporo. Może nawet sporo za sporo by mogło tam wyewoluować życie w znanej nam formie. Ale może tym razem moja wyobraźnia nie nadąża za realiami wszechświata.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *