Młode lasy deszczowe pomogą ziemskiej atmosferze

Naukowcy odkryli, że młode lasy deszczowe są w stanie pochłonąć wielokrotnie więcej węgla z atmosfery od starych lasów tego typu. Tworzenie nowych połaci tych lasów może więc znacząco wspomóc atmosferę w jej procesie samooczyszczania się z nadmiaru #CO2.

Młode lasy deszczowe pomogą ziemskiej atmosferze
Młode lasy deszczowe pomogą ziemskiej atmosferze

Naukowcy zebrali dane z 1500 różnych lasów deszczowych. Dzięki temu byli w stanie stworzyć bardzo szczegółową mapę dotyczącą pochłaniania węgla z atmosfery przez poszczególne rejony lasu. Okazało się, że młode lasy pochłaniają najwięcej węgla z atmosfery. Dzieje się tak, gdyż nowe drzewa rosną zaskakująco szybko, pochłaniając w trakcie wzrostu aż 11-krotnie więcej węgla niż drzewa stare.

Kolejny raz potwierdza się więc moja teza, że natura najlepiej obroni się sama i trzeba dać jej jedynie szansę. Tą szansą może być obsadzanie wyjałowionych przez niewłaściwą gospodarkę lasów młodymi sadzonkami i umożliwienie naturze naturalnego wzrostu. Bezsensowne są akcje tzw. Zielonych (para-terrorystycznej organizacji GreenPeace), dla których ważniejsze są pełne portfele niż prawdziwe dobro Ziemi.

nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *