Miał działać przez 90 dni, działa już 12… lat

12 lat temu na powierzchni Marsa pojawił się lądownik wysłany przez NASA z misją poszukiwania śladów wody. Marsjański łazik znajdujący się na jego pokładzie miał działać przez 90 marsjańskich dni. Opportunity obchodzi dwunastą rocznicę swojej obecności na Czerwonej Planecie.

Miał działać przez 90 dni, działa już 12... lat
Miał działać przez 90 dni, działa już 12… lat

To niesamowite osiągnięcie jeśli wziąć pod uwagę, że misja Opportunity (Mars Exploration Rover-B, MER-B) planowana była na trzy miesiące. Podczas swojej misji łazik miał poszukiwać śladów wody na Marsie. Działa on do dziś mimo fatalnych warunków – temperatura wahająca się od -140 do 35 stopni Celsjusza, burze piaskowe, okresowe kłopoty z łącznością.

Marsjański emeryt nie jest już w pełni sprawny. Jego ramiona czasami się blokują, niektóre urządzenia naukowe już nie działają, a do tego doszły problemy z „demencją starczą” (pamięcią flash). Mimo to dzielnie przemierza marsjańskie wydmy poszerzając naszą wiedzę o Czerwonej Planecie. Łazik czasami napotyka na poważne problemy, jak na przykład zakopanie w piachu przez parę tygodni. Na szczęście udało mu się z niego odkopać.

Opportunity działa na Marsie już od 4387 ziemskich dni (marsjański dzień jest o 39 minut i 35 sekund dłuższy od ziemskiego). Opportunity miał pojawić się na płaskim terenie, znanym jako Meridiani Planum. Wylądował jednak 24 km od przewidzianego punktu i trafił do niewielkiego krateru (Krater Orła). W Kraterze Orła Opportunity znalazł liczne skały, które badał przez pierwszy miesiąc. Następnie wyruszył w kierunku innego, niewielkiego krateru o nazwie Endurance. Pojazd badał w nim odsłonięte warstwy skalne przez kolejne, 180 marsjańskich dni.

Na początku 2005 roku Opportunity opuścił krater Endurance i odnalazł własną osłonę termiczną użytą przy wejściu w atmosferę. W niewielkiej odległości od niej znalazł pierwszy meteoryt. Następnie wyruszył na południe i kontynuował badania aż do 25 kwietnia 2005, kiedy to ugrzązł w piaszczystej wydmie. Po przeprowadzeniu symulacji oraz testu na Ziemi – uruchomiono go ponownie 4 czerwca. Nie był to jedyny problem tego typu.

Opportunity działa do dziś. Poniższy filmik powstał rok temu, ale warto zobaczyć co robił nasz dzielny, mechaniczny przedstawiciel na Marsie przez ostatnie lata.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *