Metaliczny wodór z laboratorium

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wytworzyli w swym laboratorium wodór w stałym, metalicznym stanie. Istnienie wodoru w takim stanie przewidziano teoretycznie w latach 30. ubiegłego wieku, jednak dotychczas nikomu nie udało się go uzyskać.

Wodór nie jest metalem w stanie ciekłym lub stałym, lecz gazem. Od dawna sądzono, że może on występować w formie ciekłej we wnętrzach olbrzymich planet gazowych takich jak Jowisz czy Saturn. Teraz potrafimy go wytworzyć również na Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pod kierownictwem prof. Isaaca Silvery próbkę poddali ciśnieniu rządu 495 GPa. Wytworzona w ten sposób struktura jest metastabilna, co oznacza, że pozostaje w tym stanie nawet po obniżeniu ciśnienia.

Metaliczny wodór jest nadprzewodnikiem. Nadprzewodniki to materiały, które mają zerowy opór elektryczny, więc mogą bardzo mocno zwiększać wydajność układów elektronicznych. Mogą też przyspieszyć rozwój prac nad technologią lewitacji elektromagnetycznej. W ten sposób mogą powstać jeszcze szybsze lewitujące pociągi, bardziej wydajne samochody elektryczne czy bardziej wydajne akumulatory. Metaliczny wodór mógłby stać się wysokowydajnym paliwem dla rakiet. Do wytworzenia takiego paliwa potrzebna byłaby ogromna energia, która byłaby uwalniana podczas powrotnej zamiany na wodór cząsteczkowy.

www.latimes.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *