Memrystory kluczem do stworzenia sztucznego mózgu

Odkrycie specjalistów z University of Southampton otwiera drogę do zbudowania komputera wyposażonego w sztuczną inteligencję, zdolnego do funkcjonowania na wzór ludzkiego mózgu.

memrystory-i-rezystory-kluczem-do-stworzenia-sztucznego-mozgu

Naukowcy z Southampton wykazali, że memrystory i rezystory są zdolne do zapamiętania swoich poprzednich wartości oporu i można wykorzystać je do budowy rozbudowanych i zaawansowanych sieci neuronowych. W ramach eksperymentów przygotowali oni sieć memrystorów z tlenków metali i wykorzystali je jako sztuczne synapsy.

Dzięki temu zainicjowali oni proces uczenia się bez interwencji z zewnątrz. To tak, jak odbywa się to w ludzkim mózgu. Stworzone przez naukowców memrystory nie tylko zużywają mniej energii, niż ich poprzednicy, ale również pamiętają swój poprzedni stan, nawet gdy są wyłączone, czyli nie pobierają energii.

To świetny materiał do rozwoju inteligentnego systemu, który wzniesie naszą interakcję z najróżniejszymi rzeczami życia codziennego na zupełnie nowy poziom.

Oczywiście specjaliści zdają sobie sprawę z faktu, że imitacja pracy ludzkiego mózgu za pomocą memrystorów to jeszcze pieśń przyszłości, bo będzie potrzeba ich setek miliardów, to jednak wykazali oni, że jest to możliwe, a ich osiągnięcia już mogą zostać wykorzystane przy budowie inteligentnych obiektów.

sciencedaily.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *