Masowemu wymieraniu 440 milionów lat winna była eksplozja gwiazdy

440 milionów lat temu na Ziemi wystąpiło #WielkieWymieranie, które zakończyło się unicestwieniem aż 85 procent gatunków zwierząt i roślin. #Naukowcy ustalili winnego tej masowej „zbrodni”. Był nim #wybuch dużej gwiazdy generujący #RozbłyskGamma.

Masowemu wymieraniu 440 milionów lat winna była eksplozja gwiazdy
Masowemu wymieraniu 440 milionów lat winna była eksplozja gwiazdy

Wielkie, masowe wymieranie miało miejsce na Ziemi pod koniec ordowiku i największe spustoszenie poczyniło w świecie ramienionogów, mszywiołów, trylobitów, a także graptolitów i konodontów. Badania ujawniły wielce prawdopodobne oblicze tej ponurej tajemnicy. Za masowe wymieranie odpowiedzialne były rozbłyski promieniowania gamma, które pojawiły się wskutek rozpadu masywnej gwiazdy, przekształcającej się w gwiazdę neutronową lub czarną dziurę.

W trakcie rozbłysku gamma, w zaledwie kilka sekund #gwiazda emituje tyle śmiercionośnego promieniowania, co #Słońce przez całe swoje #życie, czyli około 10 miliardów lat. Prawdopodobnie taki rozbłysk gamma miał miejsce bardzo blisko (w kosmicznej skali) naszego Układu Słonecznego, co wywołało ogromne zaburzenia w Układzie Słonecznym oraz przyjęcie przez Ziemię dużej dawki promieniowania gamma i dlatego jego skutki były tak opłakane.

#supernowa #eksplozja #Ziemia #śmierć

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *