Magnetyczne osłony dla statków kosmicznych z CERN

CERN pod Genewą to nie tylko Wielki Zderzacz Hadronów. Laboratoria te zajmują się również innymi projektami – takimi jak ochrona statków kosmicznych przyszłości przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym.

Magnetyczne osłony dla statków kosmicznych z CERN
Magnetyczne osłony dla statków kosmicznych z CERN

Kosmiczne promieniowanie to poważne zagrożenie podczas podróży kosmicznych. Kosmos stanowi dla życia niebagatelne zagrożenie. Podczas długotrwałych podróży kosmicznych w przyszłości kosmonauci będą potrzebować intensywnej ochrony.

W CERN naukowcy uważają, że istnieje możliwość stworzenia „osłon” rodem z filmu „Star Trek”. Naukowcy CERN prowadzą badania nad nadprzewodzącymi magnesami wykonanymi z dwuborku magnezu. Obecnie stosowane są w LHC do tworzenia ultra-jasnych wiązek cząstek w środowisku o bardzo niskiej temperaturze. Wykorzystane w osłonach statków kosmicznych magnesy generowałyby rodzaj magnetosfery wokół statku, zastępując mechanizmy ochronne związane z działaniem ziemskiego pola magnetycznego.

Nadprzewodniki MgB2 wydają się dobrze pasować do wymagań lotów kosmicznych. Jedną z ich zalet jest możliwość operowania w temperaturze do 25 Kelvinów, co pozwala na stosowanie mniej skomplikowanych systemów kriogenicznych.

Stworzenie odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem kosmicznym to klucz do długich lotów międzyplanetarnych.

Share

One thought on “Magnetyczne osłony dla statków kosmicznych z CERN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *