Dzięki uporowi inżynierów z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu wiemy dziś, że drukarką 3D można tworzyć także, magnesy o niemal dowolnym polu magnetycznym.
Druk 3D może pozwolić nam wydrukować magnesy stałe o niemalże dowolnym polu magnetycznym. Do osiągnięcia skomplikowanych pól magnetycznych magnesy muszą posiadać bardzo złożone kształty. Są one zasadniczo niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu klasycznych technik lub jest to nieekonomiczne.
Drukarki przestrzenne wszystko upraszczają, bo magnes można precyzyjnie zaprojektować na komputerze, a następnie go wydrukować z filamentu z ferromagnetycznym dodatkiem. Dodatkiem w tym przypadku jest plastik, który stanowi około 10% całej mieszanki. Tak stworzony magnes jeszcze nie działa – wymaga on namagnesowania. Odbywa się to poprzez wystawienie go na działanie silnego pola magnetycznego.
Rachu-ciachu i mamy magnes o niemal dowolnym polu magnetycznym. Proste…
A do czego może się taki projektowany magnes przydać?
Pierwszy pomysł to klucze, takie w których ząbki i wcięcia a nawet płaskie elementy mają własną polaryzację.
Następnie. Wyobraźcie sobie mapę Polski wydrukowaną na płaskiej płytce, po wylaniu na nią ferro-fluidu w odpowiednich miejscach wypiętrzają się wyżyny i góry.
O kolejne. Dało by się wydrukować silniczki / siłowniki elektryczne grubości kartki papieru. Idąc tym tokiem myślenia za mniej niż dekadę będziemy mieli kompaktowe roboty, w których konstrukcji pozbędziemy się kabli, lurów, uszczelek, śrubek.
Coś jak robociki klocki z „Big Hero 6” te w finałowej scenie https://www.youtube.com/watch?v=8yyaJDegIUk