Ludzkość jest w połowie drogi do zniszczenia planety?

Ludzie zrealizowali cztery etapy z dziewięciu na drodze do zniszczenia planety. Wkrótce na Ziemi może powstać nieprzyjazne i niebezpieczne środowisko dla naszego gatunku, podaje IScience.

Ludzkość jest w połowie drogi do zniszczenia planety?
Ludzkość jest w połowie drogi do zniszczenia planety?

W raporcie, opracowanym przez grupę osiemnastu naukowców, podano, że ludzkość już zrealizowała cztery z dziewięciu etapów w tzw. granicach planetarnych. Pojęcie to odnosi się do globalnych cech, które decydują o możliwości istnienia ludzkości na planecie. Grupą badaczy w Sztokholmie kieruje Stefan Will.

Ograniczenia, które sobie nałożyliśmy obejmują zmiany klimatyczne, tempo utraty różnorodności biologicznej, wylesianie i inne zmiany w ekosystemach lądowych, jak również przeobrażenia w naturalnych cyklach globalnego obiegu azotu i fosforu.

Z tych czterech etapów, dwa osiągnęły poziom krytyczny i dotyczą zmiany klimatu i utraty różnorodności biologicznej. Co musimy jeszcze zepsuć? W wyniku działalności człowieka może wyczerpać się warstwa ozonowa z powodu zanieczyszczeń chemicznych.

Ludzkość ma ogromny wpływ na zakwaszenie oceanów, co w konsekwencji doprowadzi do wyczerpania się zasobów świeżej wody i emisji aerozoli atmosferycznych. Inni naukowcy krytykują raport, nazywając go zbyt pesymistycznym.

zmianynaziemi.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *