Ludzkość czekają poważne niedobory wody pitnej?

W ciągu najbliższych 15 lat, ludzkość może doświadczyć poważnego niedoboru wody pitnej. Jeśli kraje nie zmienią swojego podejścia do wykorzystywania zasobów naturalnych, do 2030 roku może zabraknąć nawet do 40% potrzebnej wody pitnej. Takie niepokojące wnioski zawarto w raporcie ONZ opublikowanym w zeszłym tygodniu.

Ludzkość czekają poważne niedobory wody pitnej?
Ludzkość czekają poważne niedobory wody pitnej?

Podziemne zasoby wody pitnej wyczerpują się, a zmiany klimatu powodują, że zmianie ulegają wzorce opadów. Jednocześnie, eksperci przewidują, że do 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do 9 miliardów, zatem zapotrzebowanie na wodę do użytku osobistego i prac rolnych będzie się stale zwiększać.

Eksperci ONZ spodziewają się, że do połowy XXI wieku, zapotrzebowanie na słodką wodę wzrośnie o 55% podczas gdy jej rezerwuary stale się zmniejszają. Jeśli obecne trendy konsumpcji wody nie ulegną zmianie, to do 2030 roku tylko 60% ludności świata będzie miało do niej dostęp w odpowiedniej ilości.

Konkluzja raportu jest taka, że państwa świata muszą zacząć się przyzwyczajać do oszczędzania wody i do realizacji projektów zakładających jej odzyskiwanie, na przykład za pomocą filtracji ścieków. Kolejna z zawartych propozycji zakłada zwiększenie kosztów wody, aby zmusić ludzi do zaprzestania jej bezmyślnego marnowania.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *