Jedenastu zdolnych #student’ów Politechniki Łódzkiej stworzyło zespół #HyperLodz i dostało się do ścisłego finału #konkurs’u na budowę testowej kapsuły #Hyperloop. Hyperloop ma zrewolucjonizować #transport pomiędzy największymi miastami #USA.
Nad projektem bez wytchnienia pracuje ponad 170 wybitnych specjalistów z firm #SpaceX, #Boeing, #Airbus, #NASA i #ESA. Łódzcy studenci w swoim projekcie wykorzystali zjawisko lewitacji magnetycznej. W założeniu łodzian #kapsuła będzie unosiła się w powietrzu nad #tor’em zbudowanym z różnych metali. Rozpędzaniem kapsuły do prędkości tysiąca km/h mają zajmować się elektromagnetyczne silniki. Mają one być wbudowane w #tunel, w którym będzie się poruszała.

Pomóc w osiąganiu niebotycznych prędkości ma specjalna #sprężarka zamontowana w przedniej części kapsuły. Jej zdaniem będzie przepompowanie powietrza z przodu pojazdu, tak by nie spowalniało ono pojazdu. Ma się to odbywać za pomocą dyszy #deLavala. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze nie tylko nie będzie spowalniać kapsuły, ale dodatkowo jego sprężenie będzie wykorzystywane do dodatkowego przyspieszenia.

Łódzcy #studenci chcą wyposażyć kapsuły HyperLoop w #sensor’y monitorujące warunki transportu oraz stan podróżnych – rozwiązanie odpowiadające za stabilizację i ochronę czaszki oraz kręgosłupa pasażera, a ponadto w systemy awaryjnego hamowania i gaszenia ognia oparty na rozwiązaniach stosowanych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – #ISS.