Liczba galaktyk we Wszechświecie może przekraczać bilion

Najnowsze badania naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii wskazują na to, że galaktyk we wszechświecie jest 10 razy więcej, niż do tej pory myśleliśmy. Odkrycie pokazuje nam, jak jesteśmy mali i jak niewiele wiemy o Wszechświecie.

Astronomowie oparli swoje hipotezy o dane uzyskane z pomocą różnych teleskopów, w tym Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Obserwacje naukowców wskazują, że liczba galaktyk w naszym Wszechświecie może przekraczać bilion.

Do tej pory liczenie tych obiektów odbywało się w dość prosty i nieprecyzyjny sposób – poprzez użycie teleskopów. Jednak urządzenia te nie były w stanie dostrzec słabo świecących galaktyk znajdujących się w okolicach granicy obserwowanego Wszechświata. Teraz naukowcy posłużyli się inną, bardziej zaawansowaną metodą. Astronomowie przekształcili zdjęcia w obrazy 3D i na tej podstawie odtwarzali liczbę galaktyk na różnym etapie rozwoju Wszechświata.

Z pomocą modeli matematycznych określili również liczbę galaktyk, których obecne teleskopy nie byłyby w stanie zobaczyć. To wszystko pozwoliło ocenić, że podawana liczba była co najmniej dziesięciokrotnie zaniżona. Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, dlaczego nasze oczy i teleskopy nie widzą wszystkich galaktyk. Być może jest to wina samego procesu się ich formowania albo pyłu i gazu, który znajduje się w przestrzeni kosmicznej.

Niebawem na orbitę trafi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który być może pozwoli rozwiązać tę zagadkę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *