Kwazary wytwarzają superszybki wiatr

Naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Yorku przeprowadzili serie obserwacji 100 kwazarów znajdujących się w głębi kosmosu i odkryli niezwykle szybki wiatr wydobywający się z kwazarów, które krążyły wokół supermasywnych czarnych dziur.

Kwazary wytwarzają superszybki wiatr
Kwazary wytwarzają superszybki wiatr

Dane zebrali dzięki programowi Sloan Digital Sky Survey (SDSS), w ramach którego odbywały się obserwacje z bliźniaczych teleskopów w Obserwatorium Gemini na Hawajach i w Chile. Wiatr wiejący z prędkością 200 milionów kilometrów na godzinę (1/6 prędkości światła!), zarejestrowano w zakresie fal ultrafioletowych. Takie wiatry powstają, gdy krążąca materia zostaje zdmuchnięta z kwazara przez ciepło i światło.

Naukowcy twierdzą, że w kosmosie znajdują się kwazary, które generują jeszcze szybszy wiatr, tymczasem odkryli oni nieco „słabszy” wiatr wiejący z prędkością 150 milionów kilometrów na godzinę. Wiatr kwazarów odgrywa ważną rolę w powstawaniu galaktyk. Przenosi on materiał na ich obrzeża i powstrzymuje tworzenie się gwiazd. Gdyby takie wiatry nie istniały lub gdyby miały mniejszą moc, w dużych galaktykach byłoby znacznie więcej gwiazd niż jest.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *