W przyszłości danych nie będziemy przechowywali na pamięciach flash czy w chmurach, tylko na kwantowych dyskach twardych zbudowanych z kryształów. Będziemy przesłać do nich dane znacznie szybciej niż obecnie, na większe odległości, bezpieczniej i – co najważniejsze – bezprzewodowo.

Naukowcy opracowali dysk twardy zbudowany na bazie kryształów. Dane przechowywane są w nim w pierwiastku chemicznym Europ, a czas ich życia wynosi 6 godzin. Wcześniej były to minuty, więc naukowcy wydłużyli czas przechowywania 100-krotnie.
Naukowcy – wykorzystując zjawisko splątania kwantowego – chcą opracować system superszybkich transmisji danych między dyskami oddalonymi o tysiące kilometrów. Aktualnie opracowana przez nich technologia pozwala na przesłanie danych na odległość 100 kilometrów. Taka transmisja byłaby nieporównywalnie bardziej efektywna i bezpieczna od systemów laserowych i światłowodowych używanych obecnie. Prędkość wymiany informacji w splątaniu kwantowym wynosi minimum 3 miliardy kilometrów na sekundę, czyli 10.000 razy szybciej od światła.
Dane zapisywane będą w kryształach, w formie spinu Europu. Kryształ poddawany będzie działaniu stałego i zmiennego pola magnetycznego – utrwalającego dane.