Króliki odpowiedzialne za upadek neandertalczyków?

To czym żywili się neandertalczycy jest nadal zagadką, której rozwiązanie może skrywać w sobie także sekret tego, czemu zniknęli oni z powierzchni Ziemi. Pojawił się jednak nowy podejrzany – królik.

Króliki odpowiedzialne za upadek neandertalczyków?
Króliki odpowiedzialne za upadek neandertalczyków?

Wcześniejsze badania wskazywały, że człowiek neandertalski, mimo iż potrafił polować na foki czy delfiny, miał zbyt mało sprytu aby złapać rybę czy ptaka – dzięki czemu został wyparty przez naszych przodków. Później znaleziono ślady piór i rybich łusek na narzędziach neandertalczyków co skutecznie obaliło tę teorię. Teraz naukowcy uważają, że nie potrafił on się dostosować do polowania na małą i zwinną zwierzynę taką jak króliki.

Badacze tym razem podliczyli szczątki zwierząt odnalezione w trzech miejscach w Hiszpanii i Francji oraz poddali je dokładnemu datowaniu. I okazało się, że około 30 tysięcy lat temu – mniej więcej w czasie gdy Neandertalczycy zaczęli znikać – popularny niegdyś jeleń zaczął być wypierany przez króliki.

Nie wiadomo dlaczego neandertalczycy nie potrafili polować na te niewielkie zwierzęta. Czy brakowało im zdolności do kooperacji czy też nie posiadali odpowiednich narzędzi? A może po prostu żywili się oni innym mięsem, a z królików świadomie zrezygnowali?

Odpowiedzi na te pytania ma przynieść kolejne badanie, w którym zostaną dokładnie zbadane ilości izotopów w kościach człowiekowatych z tej okolicy przez co dokładnie będzie wiadomo czym się oni żywili.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *