Kosmiczny śmietnik

Rozwój cywilizacyjny wiąże się nierozłącznie ze zwiększoną produkcją śmieci. Na Ziemi znamy wiele sposobów radzenia sobie ze śmieciowym problemem. W kosmosie sprawa nie jest taka prosta i po latach lotów w kosmos orbita Ziemi zaczyna przypominać kosmiczny śmietnik.

Kosmiczny śmietnik
Kosmiczny śmietnik

Co jakiś czas na nocnym niebie błyska „spadająca gwiazda”. Spora część z tychże „gwiazdek” to spalające się w atmosferze kosmiczne śmieci – czyli fragmenty urządzeń wysyłanych na ziemską orbitę od lat 50-tych ubiegłego wieku. Aktualnie ich liczbę szacuje się na kilka milionów. Pół miliona kosmicznych „nieczystości” ma średnicę większą niż 1 cm. Z powierzchni Ziemi śledzimy trajektorie niespełna 20.000. Kosmiczne śmieci stanowią poważne zagrożenie dla misji kosmicznych. Śmieciowe pociski poruszają się po orbicie z prędkością do 8 km/s i mogą powodować uszkodzenia lub zniszczenia rakiet, sond czy statków kosmicznych.

Poniższa animacja pokazuje jak szybko zwiększa się liczba kosmicznych śmieci wokół naszej planety. Obawiam się, że kosmiczne wysypisko śmieci wymknęło się człowiekowi spod kontroli.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *