Kosmiczny potwór

9,5 tysiąca lat świetlnych od Ziemi możemy spotkać w kosmosie kosmicznego potwora – gwiazdę 340 tysięcy razy jaśniejszą od naszego Słońca. Gwiazda UY Scuti jest ponad 3 tysiące razy większa od Słońca – to kosmiczne monstrum.

UY Scuti to bardzo jasny, czerwony hiperolbrzym. To jedna z najjaśniejszych gwiazd w Drodze Mlecznej – istny potwór pod względem swojej średnicy. Jest tak gigantyczna, że człowiekowi ciężko jest ją objąć swoim umysłem. Spróbujmy uświadomić sobie, jak niezwykły jest to obiekt przemierzający otchłań kosmosu w gwiazdozbiorze Tarczy. Posłużmy się więc prostym, ale obrazowym porównaniem. Gdyby Ziemia miała średnicę 1 centymetra, to Słońce byłoby kulą mającą 109 centymetrów średnicy. W tej skali UY Scuti mogłaby sięgać średnicy… 3,4 kilometra. Potwór, prawda?

Gdyby UY Scuti znajdowałaby się w centrum naszego Układu Słonecznego, wykraczałaby poza orbitę Jowisza, a możliwe, że nawet Saturna, gdyż prawdopodobnie jest większa, niż astronomom udało się to dotychczas ustalić.

Gwiazda została skatalogowana po raz pierwszy w 1860 roku przez niemieckich astronomów w obserwatorium w Bonn, podczas tworzenia katalogu Bonner Durchmusterung jako BD -12 5055.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *