Kosmiczne ziemniaki

Na konferencji Global Space Exploration w Pekinie, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) przedstawiła projekt, którego celem będzie eksperyment z uprawą ziemniaków na powierzchni Księżyca. Chińczycy chcą sprawdzić, czy w tak niegościnnych warunkach dla ziemskiej flory, w ogóle coś wyrośnie. Misja planowana jest na 2018 rok.

W statku kosmicznym lecącym na Księżyc Chińczycy umieszczą specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków i jaja jedwabników. Jedwabniki mają produkować dwutlenek węgla, a rośliny życiodajny tlen, tworząc prymitywny ekosystem. W kapsule o rozmiarach 18 na 16 centymetrów mają panować idealne warunki z pomocą odpowiedniego ciśnienia, oświetlenia i wody.

Chiński eksperyment zakończy się najprawdopodobniej pełnym sukcesem. Wiemy to dzięki doświadczeniu przeprowadzonemu przez naukowców z Centro Internacional de la Papa (CIP) z siedzibą w Limie. Kilka miesięcy temu, umieścili oni ziemniaka w kapsule, wewnątrz mikro-satelity CubeSat, która symulowała warunki panujące na Marsie, a dokładnie ciśnienie, nasłonecznienie, temperaturę, tlen i dwutlenek węgla. W krótkim czasie ich kosmiczny ziemniak zaczął kwitnąć. To pokazuje, że ziemniaki mają ogromne możliwości genetycznej adaptacji do ekstremalnych warunków. W projekcie wykorzystano glebę pochodzącą z pustyni w Peru, w której na co dzień bulwy rosną w suchym i jałowym środowisku.

Ziemniaki wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla rozwijającej się kolonii na Księżycu czy Marsie. Rośliny te posiadają największą wydajność kaloryczną w stosunku do rozmiaru gruntu, na jakim są uprawiane. Jest to ważne z punktu widzenia ograniczonego miejsca na hodowlę roślin.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *