Kosmiczna kolizja sprzed 12.835 lat

Międzynarodowa grupa naukowców odkryła przyczynę, wyznaczyła datę i dokładnie opisała wydarzenie, które doprowadziło do ostatecznego końca megafauny i wielkich zmian klimatycznych, jakie dotknęły naszą planetę ponad 12 tysięcy lat temu.

Pod koniec okresu geologicznego zwanego Plejstocenem, w naszą planetę uderzyła stosunkowo niewielka planetoida, która jednak poczyniła ogromne spustoszenie i zmieniła oblicze Ziemi nie do poznania. Naukowcy odkryli ślady kosmicznej skały w 30 miejscach, w 12 krajach świata, na 4 kontynentach. Analizy wykazały, że do uderzenia doszło dokładnie 12.835 lat temu.

Zapoczątkowało to okres zwany Młodszym Dryasem, w trakcie którego na Ziemi szybko się ochłodziło i było to bezpośrednim powodem zniknięcia dziesiątek gatunków przedstawicieli megafauny, czyli takich zwierząt jak: mastodonty, mamuty czy tygrysy szablastozębne. Niestety nie były one w stanie przygotować się na nowe warunki klimatyczne. Pierwszy raz w historii udało się tak precyzyjnie przeanalizować przyczyny, czas wystąpienia oraz skutki tak wyjątkowego wydarzenia.

www.pnas.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *