Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny w kierunku Japonii

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny nieustalonego rodzaju, który spadł do Morza Japońskiego w strefie ekonomicznej Japonii. Japonia złożyła w związku z tym stanowczy protest.

Pocisk wystrzelono z poligonu w prowincji Phyongan, położonego w odległości ok. 100 km na północny zachód od stolicy Korei Północnej – Pjongjangu. Nie jest jasne czy było to rutynowe odpalenie pocisku krótkiego zasięgu, czy próba z rakietą balistyczną dalekiego zasięgu. Pjongjang pracuje nad rakietą z głowicą nuklearną zdolną do osiągnięcia terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Rząd Japonii oświadczył, że po 40 minutach lotu pocisk spadł do Morza Japońskiego w Wyłącznej Japońskiej Strefie Ekonomicznej. Nie było informacji aby ucierpiał jakiś statek, albo samolot.

Tokyo wyraziło stanowczy protest wobec tej próby, która – jak podkreślono – była jaskrawym naruszeniem rezolucji ONZ. Z kolei prezydent Korei Południowej Mun Dze In, po poinformowaniu go o próbie, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ambasador Chin w ONZ Liu Jieyi ostrzegł w poniedziałek, że dalsza eskalacja napięć wokół Korei Północnej grozi wymknięciem się spod kontroli, co „mogłoby mieć katastrofalne następstwa”.

Analitycy zwracają uwagę, że Pjongjang dokonał ostatniej próby rakietowej bezpośrednio przed obchodami Święta Niepodległości USA 4 lipca i na krótko przed rozpoczęciem obrad szczytu G20 w Niemczech.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *