Kometa Lovejoy tworzy rzekę alkoholu

Piękna #kometa C/2014 Q2 #Lovejoy, która została odkryta w 2014 roku przez australijskiego astronoma-amatora Terry’ego Lovejoya, zaskoczyła naukowców swoim przelotem przez Układ Słoneczny.

Kometa Lovejoy tworzy rzekę alkoholu
Kometa Lovejoy tworzy rzekę alkoholu

Wnikliwe badania komety poczynione przez naukowców z całego świata wykazały bowiem, że w jej warkoczu znajdują się mieszaniny alkoholu, cukru i 21 innych związków organicznych. W ciągu każdej sekundy z jądra tego fascynującego obiektu wydostawało się tyle alkoholu, ile znajduje się 500 butelkach wina. Teoria panspermii sugeruje, że życie na Ziemię przybyło z głębi kosmosu na kometach, w formie przetrwalników bakterii.

Lovejoy należy do obiektów długookresowych, a to oznacza, że powróci do nas dopiero za kilkanaście tysięcy lat, więc nie zobaczymy jej już za naszego krótkiego życia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że najprawdopodobniej przybyła ona do nas z odległego obłoku Oorta, możemy przypuszczać, iż właśnie tam znajdują się mgławice alkoholu i innych związków, które mogą być zalążkami życia dla tej części naszej galaktyki. Lovejoy jest najjaśniejszą kometą od czasów Hale-Boppa z 1997 roku.

#nauka #alkohol #życie geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *