Kiedy zgaśnie Słońce?

Wschody i zachody Słońca od niepamiętnych czasów dyktują rytm naszego życia. Jednak nadejdzie czas, kiedy przestanie świecić. Kiedy to nastąpi?

Kiedy zgaśnie Słońce?
Kiedy zgaśnie Słońce?

Za jakieś 5 miliardów lat nasze Słońce zużyje wodór dostępny w swoim jądrze i zmieni się z gwiazdy ciągu głównego w czerwonego olbrzyma. Słońce znacząco zwiększy swoją średnicę i pochłonie najbliższe mu planety, w tym i Ziemię. Ciężko więc mówić o możliwości obserwacji wschodów i zachodów Słońca, jeśli Ziemia znajdzie się w jego wnętrzu.

Prawdopodobnie przestaniemy cieszyć oczy Słońcem za około miliard lat. Wtedy to warunki na Ziemi staną się nie do zniesienia dla ludzi. To wszystko oczywiście przy założeniu, że wcześniej nie unicestwi nas jakaś straszliwa katastrofa.

Jeżeli jednak przetrwamy zagładę Ziemi i przeprowadzimy się w jakieś inne miejsce, to białego karła w którego zmieni się Słońce obserwować będziemy mogli jeszcze nie przez miliardy, czy nawet setki miliardów, ale przez biliony lat, dopóki całkiem nie ostygnie i nie przestanie emitować promieniowania.

PS. Nie lubię prima-aprilis i artykuł nie jest żartem, za to poniższa piosenka tak 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *