Kampus Google będzie zasilany przez wiatr, Apple – przez słońce

Z jakim kolorem kojarzy wam się branża technologiczna? Giganci chcieliby, żeby był to zielony. Firmy Google i Apple podzieliły się ze światem planami postawienia na ekologiczne rozwiązania – kampus tej pierwszej będzie zasilany energią z turbin wiatrowych, podczas gdy „jabłuszko” pozostanie zielone dzięki ogromnym farmom solarnym.

Kampus Google będzie zasilany przez wiatr, Apple - przez słońce
Kampus Google będzie zasilany przez wiatr, Apple – przez słońce

Kampus firmy Google znajduje się w Kalifornii, a tam porywisty wiatr jest codziennością. Dlatego też w ostatnich latach turbiny wiatrowe dosłownie zdominowały tamtejszy krajobraz. Niedawno rozpoczął się projekt zastąpienia 770 turbin serią 48 nowych maszyn, które są co najmniej dwa razy wydajniejsze. Internetowy gigant ogłosił, że planuje zakup połowy otrzymywanej z nich energii. To wystarczy aby zasilić cały kampus korporacyjny stojący dokładnie w Mountain View.

Swoją przygodę z „zieloną energią” firma Google rozpoczęła jeszcze w 2007 roku. Wówczas z odnawialnych źródeł zaczęto korzystać w centrach danych. Po raz pierwszy jednak zdecydowano się na taki sam krok w kwestii biur. Nowe turbiny, które rozpoczną działanie w przyszłym roku, mają generować 43 MW energii rocznie (2 razy więcej niż obecne) i jednocześnie być bezpieczniejsze dla zwierząt. Na zmniejszeniu ich liczby zyskać ma także kalifornijski krajobraz. Umowa została podpisana na 20 lat.

Tymczasem Apple postanowiło wykorzystać inną cechę charakterystyczną Kalifornii. W tamtejszym hrabstwie Monterey wybudowana zostanie bardzo duża, bo mająca powierzchnię 1300 akrów farma solarna, która pochłonie 850 milionów dolarów. Później jednak zapewnić ma ona wystarczająco dużo energii do zasilenia wszystkich budynków giganta w Kalifornii – kampusu, sklepów oraz centrów danych.

„To nasz najbardziej ambitny projekt w historii” – powiedział dyrektor generalny Apple, Tim Cook. – „Robimy to, ponieważ powinniśmy, a także – co może być interesujące – jest to też dla nas finansowo korzystne”. Podobnie jak w przypadku Google, rozpoczęcie działania planowane jest na przyszły rok i tak samo jak tam – nie jest to pierwszy tego typu projekt. Firma Apple już od jakiegoś czasu stawia w USA farmy solarne, z czego ostatnia – w Arizonie – zasila całe tamtejsze centrum danych.

benchmark

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *