Jowisz prawdopodobnie wyrzucił z Układu Słonecznego planetę

#Jowisz – za pomocą swojej grawitacji – chroni Ziemię przed planetoidami, kometami i innymi obiektami ściągając je w swoim kierunku. Jednak nie dla wszystkich był on tak łaskawy. #Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto twierdzą, że wyrzucił on z Układu Słonecznego planetę.

Jowisz prawdopodobnie wyrzucił z Układu Słonecznego planetę
Jowisz prawdopodobnie wyrzucił z Układu Słonecznego planetę

Po raz pierwszy istnienie piątego gazowego olbrzyma – poza Jowiszem, Saturnem, Uranem i Neptunem – w młodym Układzie Słonecznym zaproponowano 4 lata temu, jednak naukowcy nie wiedzieli do końca jak planeta ta przepadła. Odpowiedzi przynoszą jednak symulacje wykonane przez kanadyjskich astronomów.

Wcześniej podejrzewano, że winny musi być Saturn lub Jowisz – tylko te planety mają wystarczająco silną grawitację aby móc przy bliskim zbliżeniu z inną planetą, wyrwać ją z jeszcze potężniejszego uścisku Słońca.

Jowisz widziany z jednego z jego księżyców
Jowisz widziany z jednego z jego księżyców

Kanadyjczycy podeszli do tego problemu w nieco inny sposób niż dotychczas – doszli oni do wniosku, że takie spotkania powinny wywrzeć jakiś efekt na mniejszych ciałach niebieskich takich jak choćby księżyce tych gazowych olbrzymów. Przyjrzeli się oni Kallisto i Japetowi – naturalnym satelitom Saturna i Jowisza.

Badając ich orbity astronomowie doszli do wniosku, że hipotetyczne wyrzucenie przez jedną z tych planet innej planety poza Układ Słoneczny dość mocno wpłynęłoby na orbitę tych księżyców, a Saturnowi ciężko byłoby utrzymać przy sobie Kallisto. Dlatego winnym wyrzucenia piątego gazowego olbrzyma z Układu Słonecznego jest prawdopodobnie Jowisz.

#planeta #grawitacja #astronomia utoronto.ca geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *