Jowisz najstarszą planetą w Układzie Słonecznym

Jowisz jest najstarszą planetą w Układzie Słonecznym. Teoretycznie astronomowie od dawna o tym dobrze wiedzieli, ale do dziś ten fakt nie był oczywisty. Odpowiednie badania przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory oraz Instytutu Paleontologii Uniwersytetu w Münster w Niemczech.

Astronomowie obserwowali izotopy wolframu i molibdenu obecne w żelaznych meteorytach. Zostały one złożone z dwóch genetycznie charakterystycznych zbiorników mgławicowych, które istniały obok siebie, ale pozostały oddzielne w okresie od miliona do 3-4 milionów lat po powstaniu Układu Słonecznego. Oddzielenie się dwóch obłoków było następstwem formowania się Jowisza, który wydrążył przerwę w dysku i zapobiegał wymianie materii między dwoma fragmentami obłoku.

Wcześniejsze modele przewidywały, że Jowisz mógł powstać stosunkowo wcześnie, ale dotąd nie udawało się dokładnie ustalić czasu jego uformowania. Teraz już mamy co do tego względną pewność. Jowisz powstał 10 milionów lat po uformowaniu się Układu Słonecznego.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *